Tagasi XIII Rahvusvaheline Kandlefestival-le

Lõppkontsert

P. 14. aprill 2019 kell 14.00 H. Elleri nim. Tartu Muusikakool

Rohkem infot: https://www.facebook.com/events/1175680845932323/

Kontserdil astuvad meie ette:

Duo Peili

Duo Peili – tšellist Seeli Toivio ja kandlemängija Hedi Viisma kohtusid Sibeliuse-Akateemia doktoriõpingute ajal aastal 2006. Tšello ja kandle unikaalne kooslus on toonud kokku kaks virtuoosset interpreeti.

Duo Peili on esinenud mitmetel kontserditel nii kirikus kui muusikafestivalidel. Ansambel korraldab regulaarselt ka kontserttuure Lapimaal. Duo Peili pürgib leidma uut kõlapinda ja värskendavaid versioone vanast klassikalisest muusikast. Duol on ilmunud kaks heliplaati, mille repertuaaris on muu hulgas Vivaldi, Schuberti, Bachi ja Sibeliuse muusikat. Lugude seaded teeb duo endale ise.

Seeli Toivio on kogenud kirjutama seadeid tšellole kuulsatest viiuliteostest. Hedi Viisma käe all sünnivad uued seaded kandlele igas muusikastiilis. Ta on teinud seadeid alates ABBA-st ja Valgrest kuni Bachi ja Debussyni.

Viimastel aastatel ongi duo Peili repertuaari lisandunud ka improvisatsioon ja laulmine. Kontserte saadab tihti Seeli 200 aasta vanuse pilli ja Hedi 10 aastase pilli ajalugu ja tutvustus. Duo räägib ka esitatavast muusikast ja oma seiklustest kontserttuuridel. Duo Peili kodulinn on Helsingi.


Helsinki-based Duo Peili (”peili” meaning ”mirror” in Finnish) was formed in 2006 at the Sibelius Academy’s department of doctoral studies by cellist Seeli Toivio and kantele player Hedi Viisma. The idea of a cello and kantele duo is a unique combination, creating something new and original, bringing together two virtuoso performers.

Duo Peili has performed in numerous concerts, churches and music festivals. Duo Peili’s repertoire reflects their aim of opening new textural perspectives on ”old” music. The arrangements on this album feature, among others, Vivaldi’s Sonata, Popper’s Elfentanz op. 39, Rimsky-Korsakov’s Flight of the Bumblebee and Schubert’s Ave Maria. All arrangements were made by Toivio and Viisma for cello and kantele, with the exception of Fauré’s En Sourdine, which was arranged for Duo Peili by composer Matthew Whittall.

Seeli Toivio has long experience in this type of adaptation work, having arranged and performed virtuoso violin works for cello; Sarasate’s Zigeunerweisen and Carmen Fantasy, Bazzini’s Dance of the Goblins and Wieniawsky’s Scherzo-Tarantella feature prominently in her concert repertoire.

Viisma’s experience as an arranger came naturally through her choice of instrument: since its inception in the 1950’s, the chromatic kantele has built a tradition of adaptation and arrangement of works from the repertoires of other instruments. The newest instruments’ fully chromatic layout and large range – which has increased from a scant three octaves to five in the last decade – have lent it great flexibility in adapting new works and genres of music. In addition to original works commissioned for her instrument, Viisma’s concert programs include her own arrangements of large-scale works by Bach, Debussy, Ravel, Albeniz and Rodrigo.

Vabariigi I Pillimees Juhan Uppin

Juhan Uppin on Eesti mitmekülgseim lõõtspillimängija, kelle muusika on ühelt poolt juurtega sügaval traditsioonis, teiselt poolt hõljub piire kombates moodsas maailmas.

Lõõtsamänguga alustades arendas Juhan Uppin iseõppijana välja oma isikupärase ja uudse mängustiili, millest hiljem paljud mängijad eeskuju on võtnud. Uppin valdab meisterlikult 20. sajandi suurima lõõtsamehe Karl Kikase mängustiili ning on seda endale iseloomulikult täiustanud ja oma mängustiiliga kokku sulatanud. Juhanit iseloomustab muusikuna peen stiilitaju, varieerimisoskus, nüansirikas mängutehnika ja hingestatud mäng.

Teine vanameister, kelle mantlipärijaks Uppinit samuti pidada võib, on Järvselja kandi päkarauakandle meister ja mängija Aksel Tähnas. Oma soolokontsertidel tutvustab Uppin meelsasti ka seda erilist ja maailmas ainulaadset kannelt ning näitab, et selle mängustiil ei erine lõõtspillist sugugi palju.

Trio Soon/Piho/Lepasson

Trio Soon/Piho/Lepasson ühendab kolme väikekandlemängijat, kes otsivad süvenemisega selle iidse pilli uudseid mänguvõimalusi. Rahulik tiksumine, ülemhelide mäng, korduvate mustrite lihtsus ja voolavus on märksõnad, mis iseloomustavad trio muusikalist käekirja. 
Trio viib kuulaja kergesse ja helgesse kõlamaailma, tuues välja väikekandle, selle ajalooliselt meeste mängitud pilli üdini naiseliku külje. Kontsertidel kõlavad nii pärimusmuusikast tõukunud omalooming kui ka traditsiooniliste pillilugude seaded.

Katrin Soon, Ann Maria Piho ja Kadri Lepasson on koos mänginud alates 2010. a suvest. Trio on esinenud Eesti folgilavadel, suuremate ning väiksemate koosseisudena on kontsertreisid viinud neid Leetu, Luksemburgi, Belgiasse, Soome, Venemaale.
​2016. aasta alguses ilmus trio esikplaat “Tempo di Vals”, mis oli läinud aastal nomineeritud Eesti etnomuusika auhinna Etnokulp parima albumi kategoorias.


TRIO Soon/Piho/Lepasson is a group of three kannel players (Katrin Soon, Ann Maria Piho and
Kadri Lepasson), dedicated to historical and contemporary playing techniques of this ancient
Estonian folk instrument. Traditional tunes, original compositions and improvisation are combined
in trio’s repertoire to create a light and bright soundscape, that offers calmness in the everyday rush.
“Confidently fragile,” says poetess Kristiina Ehin, describing their music.

TRIO Soon/Piho/Lepasson has performed on Estonian folk music stages as well as abroad,
gaining recognition for its unique approach to traditional kannel music. In 2016 trio released their
first album “Tempo di Vals”, that was nominated for the best album at the Estonian folk music
awards Etnokulp.

Kontsert on kõikidele tasuta ja oodatud on kõik huvilised!